Kepenys ir jų svarba
Kepenys – be galo svarbus žmogaus organas. Nuo jų sveikatos priklauso ir viso organizmo sveikata, mūsų nuotaika, mūsų odos ir kitų organų būklė bei organizmo švara. Kad kepenys – organizmo filtras žino daugelis, tačiau jos taip pat atlieka ir daug kitų fincijų, todėl medicininėje literatūroje jos aprašomos kaip žmogaus „fabrikas“. Bet apie viską nuo pradžių.
Kepenys – geriausias filtras
Turbūt teko girdėti, kad kepenys valo kraują. Tikslingiau būtų sakyti filtruoja. Pro kepenis prateka visas iš žarnyno kartu su suvirškintomis maisto medžiagomis (ir pvz. alkoholiu) atitekantis kraujas. Taigi kepenys visas maisto medžiagas, vitaminus išskirsto ten, kur jie turi būti, dalį sandėliuoja savyje, o kas nereikalinga – pašalina. Todėl jos daugiausia atsakingos už skysčių švarą (kraujo, šiek tiek limfos). Visos medžiagos, kurios patenka į kraują – patenka ir į kepenis, todėl kuo jos švaresnės, tuo efektyviau valomas kraujas. Kraujo valymas – tai ne tik alkoholio šalinimas. Kepenys ardo susidėvėjusias kraujo ląsteles ir taip padeda jam atsinaujinti. Tuo pačiu kuo kraujas švaresnis, tuo mažiau kepenys, kaip ir bet koks filtras, „dėvisi“.
Kitos kepenų funkcijos
Filtravimas – tik viena kepenų finkcijų. Be jo jos dar ir gamina tulžį, kuri labai svarbi ne tik virškinant riebalus bet ir naikinant mikroorganizmus žarnyne, nes tulžis turi stiprių baktericidinių savybių. Taigi tie mikrobai, kurių nesunaikina skrandžio rūgštis yra paveikiami tulžies ir mes esame apsaugoti.
Jau truputį užsiminėme, kad kepenys – fabrikas, o fabrikas turi gaminti. Taigi kepenys iš provitaminų gamina vitaminą A bei iš suvirškintų maisto medžiagų sintetina mums reikalingus baltymus (fermentus, statybinius baltymus), o nuo baltymų priklauso daugelis organizmo funkcijų.
Kaip geras fabrikas, kepenys taip pat ir sandėliuoja. Pirmiausia – kraują. Kepenyse tuo pat metu gali būti net trečdalis kraujo – būtent todėl kepenų sužalojimai labai pavojingi gyvybei. Antra, kepenyse yra labai didelės gliukozės (tiksliau glikogeno) atsargos. Todėl pradėjus greitai bėgti kartais suskausta dešinį šoną – kepenyse sparčiai padaugėja kraujo ir joms reikia jį aprūpinti energija. Skausmas signalizuoja, jog reikia truputį lėtinti tempą, kad organizmas spėtų susidoroti su užduotimi. Be kraujo bei glikogeno kepenys yra ir įvairių vitaminų depas.
Taigi, kepenys – itin svarbus mūsų organas, kurio funcijų niekas kitas negali atlikti. Todėl jų švara ir gera funkcija reikia rūpintis nuolat. Geriausia tai daryti ne tik valant jas, tačiau pirmiausia rūpinantis, kad jos neužsiterštų: valgant maistą be maisto priedų, kuo daugiau gaminant namuose ir ne itin riebų miastą, vartojant pakankamai vaisių, daržovių ir laikantis kitų sveikos mitybos principų.