LIMFEDEMOS GYDYMAS

Limfinė sistema

Limfa teka viena kryptimi, iš apačios aukštyn ir suteka į veninę sistemą ties raktikauliu. Žmogaus kūne yra 600-700 limfmazgių, didžiausias kiekis žarnyne. Limfa yra pakankamai tirštas skystis ir juda raumenų susitraukimo, kūno diafragmų darbo dėka. Jei žmogus geria pakankamą kiekį vandens, tai limfa valosi gerai. Jei organizme vandens trūksta, tai viskas stovi lyg pelkėje ir ten dauginasi kas tik nori: grybeliai, virusai…

Limfinė sistema atsakinga už organizmo valymąsi, atpažįsta bakterijas, virusus, grybelius, pirmuonius ir išveda iš organizmo per organizmo gleives, tai išskyros, seilės, prakaitas. Sistema gamina limfocitus, formuoja imunitetą, saugo organizmą nuo žalingų aplinkos poveikių, filtruoja, neutralizuoja ir pašalina iš organizmo toksinus. Pirmoji vieta organizme per kur šalinami toksinai, tai makštis (moterims) ir šlapimo takai (vyrams). Jei į organizmą papuolė kažkas nereikalingo (bakterijos, grybelis), tai jausime diskomfortą, niežulį, skausmą. Mes dažniausiai kovojame su išskyromis, jas slopindami vaistais, žvakutėmis. Pienligė, tai grybelių išsiskyrimas, kuriuos limfocitai nužudė. Inkstai, žarnynas, prakaito liaukos – per ten taip pat vyksta valymasis. Naudojant dezodorantus nuo prakaito ar susileidus botulino injekcijas į pažastis, kad neprakaituoti uždarome limfos valymosi vietas, nuodai eis į krūtinę, ieškos vietos per kur pasišalinti. Bet koks tinimas kūne rodo limfos tekėjimo sutrikimą.

Kovoti reikia su parazitais, bakterijomis, virusais… Mūsų tradicinės medicinos problema – kad nebūtų jokių išskyrų, kosulio, peršalimo! Kovoti reikia tik vienu būdu – stiprinti imunitetą.

Šioje gydymo srityje specializuojuosi jau 10 metų. Taip jau susiklostė gyvenime, kad šio gydymo  metodo mokinausi pas pačius šio metodo išradėjus profesorius Michaelį ir Etalka Foldi, 1979m. įkūrusius kliniką ir ištobulinusius limfedemos gydymo metodą Vokietijoje. Nors kursų organizatoriai buvo ,,Klose training“ mokykla (JAV), tačiau vieną kartą metuose vyksta mokymai Vokietijos Foldi klinikoje. Čia vyksta gydytis pacientai iš viso pasaulio, čia sukaupta didžiausia patirtis ir klinikinių atvejų galima pamatyti daugiausiai.

Tuo metu informacijos apie limfą, jos masažus ir gydymą Lietuvoje buvo labai mažai, teko daug gilintis, mokytis ir prieš vykstant į Vokietiją išlaikyti teorinius egzaminus.

Limfedema

Limfedema – tai nenormalus baltymais turtingo skysčio susikaupimas intraaudininiame tarpe, kuris sukelia chronišką uždegimą, tinimą, fibrozinio audinio formavimąsi.

Limfedema gali būti pirminė – įgimta, kai neišsivysčiusios limfagyslės arba per didelis limfagyslių spindis ir vožtuvai neužsidaro.

Antrinė – įgyta, pašalinus limfmazgius, po spindulinės, radiacinės terapijos, po traumų, lėtinis venų nepakankamumas, lipedema, nutukimas, dramblialigė.

Sutrikus limfos tekėjimui jūs jausite pykinimą, galvos skausmus, tinimą, pilvo pūtimą. Jeigu turite viršsvorio, lėtinių ligų, tinsta galūnės, silpna imuninė sistema, tai organizmo valymosi sistema neveikia optimaliai (gerai).

Gydymo metodas yra kompleksinis:

 • limfodrenažinis masažas rankomis
 • sutinusios galūnės vyniojimas su porolonais ir elastiniais bintais
 • kineziterapija
 • kompresinių kojinių (rankovių) pritaikymas
 • odos priežiūra
 • savimasažas, savęs priežiūros mokymas

Limfodrenažinis masažas rankomis atliekamas lėtai ir švelniai, bet pakankamai iš giliai judinant audinius. Jei pašalinti limfmazgiai, tai tos zonos negalima liesti. Limfa nukreikiama kitų regionų kryptimi. Masažo tikslas pagerinti baltymų prisotinto skysčio rezorbciją, skatinti atsipalaidavimą, suminkštinti sutinusią galūnę, mažinti skausmą. Masažas atliekamas 30-40 minučių.

Bintavimas porolonais ir elastiniais bintais, tai suminkština sukietėjusius audinius, neleidžia limfai pritekėti į tą vietą. Tokiu būdu mažinamas tinimas. Tuos pačius bintus ir porolonus galima naudoti 6 mėn., o po to reikia pakeisti naujais.

Kineziterapija. Judėjimas yra būtinas. Organizme nėra atskiros širdies limfai varinėti. Aplink limfagysles yra raumenys, kuriems susitraukiant limfa stumiama aukštyn, tada vožtuvas užsidaro, kad ji negrįžtų atgal. Pratimai turi būti nesunkūs, tinka joga, Pilates mankšta, vaikščiojimas, mankšta baseine.

Odos priežiūra. Odos infekcija gali tapti rimta limfedemos komplikacija, todėl labai svarbu prižiūrėti odą, apsaugoti ją nuo bakterijų ir infekcijų. Labai svarbu, kad ji būtų švari ir sausa. Tepkite drėkinamuoju kremu, kad neišsausėtų ir neimtų skeldėti.

Kompresinių kojinių (rankovių) pritaikymas. Limfedemos gydymui reikalinga plokščio mezgimo kojinės (rankovės). Tokio tipo mezgimo produktai yra JOBST® Elvarex®.  Plokščio audimo tekstilė audžiama iš kintamo akių skaičiaus, todėl gaminiai optimaliai prisitaiko prie anatominės formos. „JOBST® Elvarex®“ gaminiai rekomenduojami limfedemai ir lipedemai gydyti. Šie gaminiai yra pritaikomi individualiai, siūlomi įvairūs modeliai, skirti rankų ir kojų tinimui gydyti. „JOBST® Elvarex®“ gaminių audinys yra audžiamas naudojant atviros struktūros akis, todėl medžiaga gerai praleidžia orą. Audinio struktūra saugo nuo per didelio temperatūros kilimo, todėl oda lieka sveika. Judant austinė medžiaga veikia kaip odos mikromasažo priemonė* JOBST® Elvarex® galima pritaikyti net šešias kompresines klases pagal RAL sistemą. Tinkamos kompresijos klasės „JOBST® Elvarex®“ gaminiai padeda išsaugoti pasiektą gydymo rezultatą ir jį dar pagerinti. Gydymas skatina veninę kraujotaką, mobilizuoja tinimą ir kartu gerina limfos nutekėjimą** JOBST® Elvarex® kompresines kojines ir rankoves pagal individualius išmatavimus greitu laiku galėsite užsakyti limfedemos gydymo centruose. Sekite informaciją.

KAINOS
 • Standartinė rankovė nuo riešo iki žasto 30-70 eur
 • Jei papildomai su plaštakos ar pirštų dalimi 70-80 eur
 
 • Individuali rankovė nuo riešo iki žasto 70-90 eur
 • Jei papildomai su plaštakos ar pirštų dalimi 110-190 eur

✅ Dėl individualių užsakymų, kreipkitės:

 • MB ARTMEDIKA

+370 685 25036

Radvilėnų pl 52, Kaunas

 • Ortopro

Vilniaus filialas

+370 600 12345

Žemaitės g. 21, Vilnius, LT-03118

Tel. +370 5 2159080

 •  Šiaulių filialas

+370 686 17654

Žemaitės g. 60, Šiauliai, LT-76301

 • Panevėžio filialas

+370 612 93135

Liepų al. 3, Panevėžys, LT-35001

 • Klaipėdos filialas

+370 615 16406

H.Manto 44 / Lietuvninkų alėja 2, Klaipėda, LT-92232

 • Skirgesa

Vilniaus medicininių prekių parduotuvė

Tel.: +370 52 135 933

Kareivių g. 19, LT-09133; Vilnius

 • Kauno medicininių prekių  parduotuvė

Tel.: +370 37 207410

Vytauto pr. 32, LT-44328, Kaunas

 • Klaipėdos medicininių prekių  parduotuvė

Tel.: +370 46 256 125

Galinio Pylimo g. 5, LT-91231, Klaipėda

 

 

Maistas

Vengti gerti gazuotų gėrimų. Nevalgyti rūkytų, vytintų mėsos produktų, pėlėsinių sūrių. Mažinti racione pieno ir cukraus produktus.

Gerti arbatas, kurios skiriamos prie plaučių uždegimo, tai skystins sekretą ir leis greičiau valytis organizmui. Tai debesylų, žemuogių, liepos žiedai, lakišius, medetkų žiedai  ir t. t. arbatos. Gerkime kuo daugiau šiltų skysčių.

Vengti

Pervargimo, streso, karščio, uodų ar vabzdžių įgėlimo.

Skrydžio metu dėvėti kompresines rankoves (kojines).

Kineziterapeutė Giedra Bušmanienė. Limfodrenažiniai masažai, limfedemos gydymas +37068525036

Straipsnį remia:

 

 

* Földi, E.: Lymphödem – Therapie aktuell; Medizinisch-wissenschaftliches Schulungsvideo; Beiersdorf AG, Hamburg; JOBST GmbH, Emmerich; 1999.

** Häfner, H.-M., Jünger, M.: Hämodynamische Wirksamkeit unterschiedlicher Kompressionsstrümpfe bei Patienten mit chronischer venöser Insuffizienz. vasomed, 12. Jahrgang; 4/2000.