Kas yra estrogenai ir kaip jie mus veikia?
Estrogenai dar vadinami moteriškaisiais hormonais. Taip yra dėl to, jog jie atlieka vienas pagrindinių funkcijų moters gyvenime. Tačiau estrogenų turi ir vyrai.. Taigi, ko galime tikėtis iš estrogenų?
Trys estrogenai
Yra pagrindiniai trys estrogenams priskiriami hormonai: estronas, estradiolis ir estriolis. Estronas vyrauja moterų organizme po menopauzės. Tai gana silpno veikimo hormonas, todėl po menopauzės ne reitai suprastėja moterų sveikata. Tiek lytinė, tiek bendroji savijauta. Estriolis reikalingas daugiausia nėštumo metu. Jis padeda augti gimdai ir kylia iki pat gimimo proceso. Estradiolis – tiek vyrų tiek moterų organizme aptinkamas hormonas. Žinoma, moterys jo turi gerokai daugiau ir jis vyrauja organizme iki pat menopauzės. Šio hormono balandso pokyčiai susiję su padidėjusia vėžio ar širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizika.
Estorgenų svarba
Kaip jau minėjome, šie hormonai neatskiriami nuo moteriškumo. Jie padeda formuoti krūties audiniams brendimo metu (todėl skiriami vyrams, norintiems keisti lytį), taip pat jie skatina folikulų augimą bei palaiko gimdos sveikatą.
Jei sutrinka estrogenų lygis žmogaus organizme, jis gali patirti įvairiausius simptomus: karščio bangas, nereguliarias menstruacijas, žemą libido, sausą odą, nuotaikų svyravimus, svorio prieaugį, nepiktybinius augliukus krūtyse ir kt.. Šiuos simptomus svarbu pastebėti laiku ir tinkamai į juos reaguoti.
Sintetiniai estrogenai
Sintetiniai estrogenai dažnai naudojami hormonų terapijoje. Hormonų terapija gali padėti kenčiantiems dėl per mažo estrogenų kiekio (ypač menopauzės metu). Ši terapija gai padėti sumažinti nemalonius menopauzės simtomus, o taip pat sumažinti kai kurių ligų atsiradimo riziką, pavyzdžiui osteoporozės. Estogenai taip pat vartojami kontraceptinių tablečių pavidalu norint apsisaugoti nuo nėštumo. Visgi, kaip nebūna nemokamo sūrio pelėkautuose, taip ir hormoninė terapija gali turėti rimtų šalutinių reiškinių: gali pagreitinti trombų formavimąsi, pagreitinti krūties vėžio vystymąsi, sukelti širdies ir kraujagyslių ligas bei insultą ar infarktą. Taip pat jei estrogenų terapijoje jie nekombinuojami su progesteronu, sveikoms moterims jie gali išprovokuoti gimdos vėžį, todėl dažnai estrogenų terapija netaikoma jei prieš tai nebuvo atlikta gimdos šalinimo operacija.
Estrogenai – natūralūs ir labai svarbūs (ypač moterims) organizme gaminami hormonai. Tinkamas jų kiekis užtikrina moters reprodukcinės sistemos sveikatą bei ilgaamžiškumą. Sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas, sportas, streso valdymas gali padėti palaikyti šių hormonų pusiasvyros lygį. Rūpinkimės savimi!