Didžioji ugniažolė ir jos stebuklai
Didžioji ugniažolė – gana įprastas patvorių augalas kuri ne kartą esame išrovę kaip piktžolę daug nesidomėdami, ką čia rauname. Visgi, populiarėjant liaudies medicinai ir fitoterapijai, jau kelerius metus šis augalas vis dažniau aptarinėjamas dėl savo gydomojo poveikio. Trumpai ir mes aptarsime, ką gi veikti su ta ugniažole.
Ir naudinga, ir nuodinga
Ugniažolė mėgsta netvarką ir dažnai auga ne tik patvoriuose, bet ir šiukšlynuose. Jei beravint išsitepėte ryškiai geltona spalva – ko gero nuskynėte ugniažolę ir ant Jūsų – jos sultys. Tai vienas paprasčiausių būdų ją atpažinti. Ji gali užaugti net iki metro aukščio, žydi geltonais žiedais, bet geltonos sultys, kurios naudojamos karpų šalinimui, yra jos skiriamasis ženklas.
Didžioji ugniažolė turi gana daug alkaloidų, flavanoidų, organinių rūgščių, vitamino C, saponinų ir kt. Šios veikliosios medžiagos jai suteikia stiprų priešuždegiminį poveikį. Ji taip pat vartojama virškinamojo trakto ligoms gydyti, turi nervų sistemą raminančių ir analgeziją sukeliančių savybių. Klasikinės vaistinių augalų knygos šią žolę visada žymi nuodingųjų augalų ženklu. Ir ne šiaip sau. Todėl pirmiausia, šalia naudingųjų jos galių labai norisi paminėti ir nuodingąsias. Būtent todėl žolę rinkti rekomenduojama tik gerai ją pažįstantiems žolininkams, o saugiausia – pirkti vaistinėje parduodamas ir tinkamai paruoštas arbatas ar kitus vaistinius preparatus su jos ekstraktais. Vartojant ugniažolę būtina tiksliai nustatyti dozę, nes tarp naudos ir žalos yra gana plona riba.
Priešvėžinis poveikis
Pastaruoju metu didžioji ugniažolė vis plačiau taikoma ir aprašoma kaip pagalbinė vėžio profilaktikos ir gydymo priemonė. Manoma, kad ji padeda pristabdyti piktybinių navikų formavimąsi. Tiesa, kokiais būdais šis poveikis pasiekiamas kol kas nėra iki galo ištirta.
Pastebėta, kad didžiosios ugniažolės vaistiniai preparatai, padėdami reguliuoti ląstelės ciklą, skatina vėžinių ląstelių žūtį bei stabdo šių ląstelių proliferaciją. Šį poveikį, pasak mokslininkų, daugiausia gali sukelti didžiojoje ugniažolėje esantys alkaloidai (berberinas, narcizinas, koptizinas, chelidoninas, sangvinarinas, cheletrinas ir kt.), kurių ji turi apie 35.
Didžioji ugniažolė ir iš jos gaminami preparatai veikia labai daug įvairiausių navikų (krūties, sarkomą, melanomą, adenokarcinomą ir kt.), tačiau onkologijoje svarbus ne tik šis poveikis. Sergantiesiems ar jau esantiems remisijoje preparatai su šia žole padeda nurimti ir užmigti, taip pat slopina skausmą, gerina virškinimo sistemos darbą, o tai jiems yra ypač svarbu. Tam, kad didžiosios ugniažolės poveikius būtų sustiprintas, į vaistinius preparatus dedamos medetkos ir gysločiai bei kitos pagalbinės medžiagos.
Didžioji ugniažolė gali būti labai veiksminga pradinėse vėžinių susirgimų stadijose ar jau po atlikto gydymo, tačiau labai svarbu, dėl jos stipraus poveikio, prieš vartojant šią vaistažolę ar preparatus su ja pasitarti su gydančiu gydytoju ar fitoteapeutu tam, kad būtų pasiektas maksimaliai naudingas terapijos efektas.