Kas yra BI-RADS?

BI-RADS

Kas yra BI-RADS?

BI-RADS (Mamografijos ataskaitos ir duomenų sistemos vertinimo sistema) yra standartizuota kategorizavimo sistema, naudojama vertinant ir pranešant apie mamografijos tyrimų rezultatus. Ši sistema buvo sukurtas Amerikos radiologų koledžo ir yra plačiai naudojama pasaulyje tam, kad klasifikuotų ir praneštų apie rastus anomalijas krūtinės ląstoje. Šio straipsnio tikslas yra paaiškinti, kas yra BI-RADS sistema ir kaip ji naudojama mamografijos tyrimuose.

BI-RADS sistema susideda iš penkių pagrindinių kategorijų, kurios padeda nustatyti ir klasifikuoti rastas krūtinės ląstos anomalijas. Šios kategorijos yra:

  1. BI-RADS1 – normali mamografija: Šioje kategorijoje nėra rasta jokių anomalijų arba rasta tik paprastų ir tipiškų mamografijos požymių, kurie nereikalauja papildomo tyrimo arba tolesnio stebėjimo.
  2. BI-RADS2 Benigninis (gerinamasis) – gerybinis: Šioje kategorijoje įtraukiamos rastos anomalijos, kurios atitinka gerinamųjų pokyčių požymius ir nesukelia didelio susirūpinimo dėl vėžio. Tokios anomalijos paprastai nereikalauja papildomų veiksmų, išskyrus reguliarius mamografijos tikrinimus.
  3. BI-RADS3 Nepasikartojantis: Šioje kategorijoje įtraukiamos anomalijos, kurios yra abejotinos ir nesukelia didelio vėžio įtarimo. Paprastai tokioms anomalijoms reikalingas tolesnis tyrimas arba stebėjimas per tam tikrą laikotarpį.
  4. BI-RADS4 Susirūpinimas dėl gerybinio pobūdžio: Šioje kategorijoje įtraukiamos anomalijos, kurios turi tam tikrus požymius, kurių gali būti susirūpinimas dėl vėžio. Paprastai tokios anomalijos reikalauja papildomo tyrimo, pavyzdžiui, biopsijos, norint tiksliau nustatyti jų pobūdį.
  5. BI-RADS5 Susirūpinimas dėl vėžio: Šioje kategorijoje įtraukiamos anomalijos, kurios turi didelį vėžio įtarimą ir reikalauja skubios biopsijos ar kitų tolesnių veiksmų, siekiant nustatyti arba paneigti vėžio buvimą.

Kiekvienai kategorijai priskiriama raidė (N, B, M, P, S) ir skaičius (pvz., N1, B3, M5), kuris padeda išsamiau aprašyti ir klasifikuoti rastas anomalijas. Tai padeda radiologams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams aiškiai pranešti ir suprasti mamografijos rezultatus.

BI-RADS sistema yra naudinga ne tik radiologams, bet ir pacientams bei kitoms sveikatos priežiūros specialistams. Ji padeda standartizuoti ir supaprastinti mamografijos rezultatų interpretavimą bei ryškina, kokios tolesnės procedūros arba stebėjimo būtina atlikti priklausomai nuo rastų anomalijų pobūdžio.

Svarbu pažymėti, kad BI-RADS sistema yra tik vienas iš daugelio diagnostikos įrankių ir sprendimų, naudojamų vertinant ir diagnozuojant krūties vėžį. Galutiniai sprendimai ir gydymo planai priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip biopsijos rezultatai, paciento anamnezė ir specialistų nuomonė. Todėl svarbu pasitarti su gydytoju ir radiologu, jei turite kokių nors klausimų arba susirūpinimų dėl mamografijos rezultatų.