Kokių vitaminų, maisto papildų negalima vartoti kartu?

Kokių vitaminų, maisto papildų negalima vartoti kartu?

Vandenyje tirpūs vitaminai C ir B

Vanduo juos ištirpdo, o jūsų kūnas jų nesaugo, todėl didžiąją dalį šių vitaminų reikia vartoti kiekvieną dieną. Juose yra C ir B: tiaminas (B1), riboflavinas (B2), niacinas (B3), pantoteno rūgštis (B5), piridoksinas (B6), biotinas (B7), folio rūgštis (B9) ir kobalaminas (B12). Vartokite juos valgio metu arba nevalgius, išskyrus vieną išimtį: B12 geriau pasisavinsite valgydami. Jei taip pat vartojate vitaminą C, tarp jų palikite 2 valandas. Vitaminas C gali neleisti jūsų kūnui įsisavinti B12.

Kada vartoti riebaluose tirpius vitaminus

Vitaminai A, D, E ir K turi būti su riebalais iš valgio, kad organizmas juos pasisavintų ir panaudotų. Tačiau jums nereikia daug riebalų ar bet kokių sočiųjų riebalų. Sveikas augalinis produktas, kurį rasite tokiuose maisto produktuose kaip avokadas ar riešutai, puikiai tiks.

Jei vartojate geležies papildus
Geriausiai geležį pasisavinate tuščiu skrandžiu. Gerkite su vandeniu arba, dar geriau, su citrusinių vaisių sultimis: geležis ir vitaminas C turi komandinį poveikį. Jei nuo jo vargina, pasilikite iškart po valgio. Tačiau nemaišykite jo su kalcio ar daug kalcio turinčiais maisto produktais – jie trikdo geležį ir vartojant kartu, nei vieno neįsisavinsite. Vyrai ir moterys po menopauzės turėtų atsisakyti šio mineralo papildų, nebent gydytojas pasakytų kitaip. 

Jei vartojate mineralinius papildus
Didelės mineralų dozės gali konkuruoti tarpusavyje dėl pasisavinimo. Nenaudokite kalcio, cinko ar magnio papildų tuo pačiu metu. Be to, šie trys mineralai yra lengviau įsisavinami, kai juos vartojate su maistu, todėl, jei gydytojas rekomenduoja, vartokite juos su skirtingais valgiais ar užkandžiais. Nevartokite jokių atskirų mineralų kartu su  antioksidantų formule turinčiais vitaminais, pavyzdžiui, su beta karotinu ir likopenu. 

Jei vartojate vitaminą A

Stebėkite vadinamojo paruošto vitamino A kiekį. Jei esate nėščia, didesnės nei 10 000 TV dozės per dieną gali sukelti apsigimimų. Didelis tiek A, tiek paprastai saugaus beta karotino (medžiagos, kurią organizmas paverčia vitaminu A) kiekis gali padidinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, jei rūkote, o gal net ir anksčiau rūkote.

Taigi, pagrindinės taisyklės vartojant vitaminus, maisto papildus, kaip juos derinti:

  • vartojamo geležies preparato neužgerkite kava, stipria arbata ar pieno produktais,
  • profilaktiškai vartojamų gerųjų žarnyno bakterijų negerkite kartu su pieno produktais, pavyzdžiui, kefyru,
  • vitaminų nevartokite kartu su alkoholiu,
  • magnio nevartokite kartu su kalciu,
  • magnio nevartokite kartu su multivitaminais, kurių sudėtyje yra vitamino C, 
  • vitaminą C vartokite kartu su citrusinių vaisių sultimis, 
  • riebaluose tirpius vitaminus A, D, E vartokite kartu su riebiu maistu (rekomenduojama augalinis) – dėl to pagerės šių vitaminų įsisavinimas. Be to, vitaminas E pagerina vitamino A įsisavinimą ir atvirkščiai, todėl juos rekomenduojama vartoti kartu,
  • vitaminą D vartokite kartu su kalciu,
  • norint sumažinti natrio kiekį organizme, vartokite kalį.
  • Vitaminas C su vitaminu B-12. Vitaminas C yra būtinas antioksidantas imuninės sistemos sveikatai. Vitaminas B-12 padeda palaikyti nervų sistemą ir formuoti raudonuosius kraujo kūnelius. Tyrimai rodo, kad šių dviejų papildų vartojimas tuo pačiu metu gali sumažinti vitamino B-12 kiekį, kurį gaunate. Taigi, ekspertai rekomenduoja vartoti šiuos papildus bent dviejų valandų intervalu.

  • Vitaminas A su vitamino A turinčiais maisto produktais. Kadangi vitaminas A yra riebaluose tirpus vitaminas, bet koks perteklius yra kaupiamas organizme. 

  • Folio rūgštis (vitaminas B9) ir vitaminas B12. Nors abu šie B grupės vitaminai yra svarbūs, per didelis folio rūgšties vartojimas iš tikrųjų gali paslėpti vitamino B12 trūkumo simptomus.

  • Vitaminas E ir vitaminas K. Gerai ištirta, kad vitamino E papildai, kai kuriems žmonėms gali sukelti padidėjusį kraujavimą. Kai kurie gydytojai skiria vitamino K papildą, kuris padeda kraujo krešėjimui. Vitamino E vartojimas tuo pačiu metu gali neutralizuoti vitamino K poveikį.

P.S. vitaminus ir mikroelementus būtina vartoti visą kursą – 3 mėnesius. Maisto papildų naudą pajusite tik tada, kai gersite juos visą kursą.