Ar galima naudoti chlorofilą sergant vėžiu?
Chlorofilo yra daugumoje žalių daržovių, o kai kurie žmonės jį vartoja kaip maisto papildą. Galima chlorofilo nauda apima sveikatos gerinimą, energijos suvartojimą ir kovą su ligomis.
Šiame straipsnyje mes nagrinėjame galimą chlorofilo naudą ir juos pagrindžiančius įrodymus. Taip pat žiūrime, kaip vartoti chlorofilo papildus.
Kas yra chlorofilas?
Chlorofilas yra pigmentas, suteikiantis augalams žalią spalvą. Augalai maisto medžiagoms gauti naudoja chlorofilą kartu su saulės spinduliais.
Vienas pagrindinių būdų, kaip įtraukti chlorofilą į dietą, yra valgyti žalias daržoves, tokias kaip liucerna ir špinatai. Kviečių žolėse ypač daug chlorofilo, jas galima įsigyti internetu miltelių, sulčių ar kapsulių pavidalu.
Populiarus būdas gauti chlorofilo į dietą yra vartojant papildus. Jie tiekiami lašų, tablečių ar kapsulių pavidalu. Internete galima įsigyti įvairių chlorofilo papildų.
Daugelyje chlorofilo papildų yra chlorofilino. Chlorofilinas yra vandenyje tirpus natūralaus chlorofilo darinys, kurį organizmas gali absorbuoti geriau nei kitas chlorofilo formas.
Chlorofilino turinčių papildų etiketėse ingredientuose gali būti nurodytas „natrio vario chlorofilinas“ arba „chlorofilino vario kompleksas“.
Privalumai
Žmonės chlorofilą kaip sveikatos papildą naudoja daugelį metų. Įvairūs medicininiai tyrimai rodo, kad tai gali būti naudinga odos ligoms, kūno kvapams ir kovojant su tam tikros rūšies vėžiu.
Chlorofilą žmonės paprastai gali išbandyti, jei domisi jo galima nauda. Tačiau visi, turintys sveikatos sutrikimų ar vartojantys kokių nors vaistų, pirmiausia turėtų pasitarti su gydytoju.
Kai kurie galimi chlorofilo pranašumai yra šie:
Anti-senėjimo priemonė
Aktualus chlorofilas gali veikti kaip senėjimo priemonė. Tyrimo metu nustatyta, kad gelio, kurio sudėtyje yra chlorofilino, padengimas oda sumažina fotoaktyvumo požymius, kurie senstant atsiranda dėl saulės poveikio. Tyrime buvo naudojami keturių sveikų moterų odos mėginiai ir jis truko 12 dienų.
Tyrimo rezultatai parodė, kad chlorofilinu apdorota oda pagerėjo panašiai kaip ir oda, apdorota tretinoinu, kuris yra receptinis odos kremas, kuris, kaip įrodyta, padeda senstant. Autoriai siūlo, kad chlorofilino ir tretinoino derinio vartojimas galėtų būti efektyvus gydymas, norint panaikinti fotografuotos odos požymius.
Spuogų gydymas
Aktualinis chlorofilas taip pat gali būti spuogų gydymo priemonė.
Vieno tyrimo metu nustatyta, kad gelis, kuriame yra chlorofilino, padėjo sumažinti veido spuogus ir dideles, matomas poras. 10 žmonių, baigusių tyrimą, turėjo lengvus ar vidutinio sunkumo spuogus ir 3 savaites vartojo chlorofilino gelį.
Kito tyrimo metu tyrėjai palygino spuogų gydymui aktualių chlorofilo ir fototerapijos derinį su vien fototerapija. Žmonėms, gavusiems derinį, buvo mažiau spuogų pažeidimų, mažiau sunkių spuogų ir mažiau riebios odos nei tiems, kurie to neturėjo. Tačiau visi 24 dalyviai buvo kilę iš azijiečių ir turėjo tamsesnę odos tipą, todėl rezultatai gali būti neaktualūs visiems.
Kraują stiprinančios savybės
Chlorofilas chemiškai yra panašus į hemoglobiną, baltymą, kuris yra būtinas eritrocituose, nes jis nešioja deguonį aplink žmogaus kūną.
Tyrėjai pasiūlė, kad kviečių žolių sultys, kuriose gausu chlorofilo, gali būti naudingos gydant hemoglobino trūkumo sutrikimus, tokius kaip anemija ir talasemija.
Dezodorantų savybės
Tyrėjai daugelį metų tyrinėjo chlorofilo, kaip dezodoranto, galimybes.
1960 m. Paskelbtame tyrime teigiama, kad chlorofilas gali sumažinti kvapus žmonėms, kuriems buvo atlikta kolostomija. Vėliau 1989 m. Atliktas tyrimas nustatė, kad chlorofilas nebuvo veiksmingas kontroliuojant kvapus žmonėms, kuriems buvo atlikta kolostomija. Tačiau 1980 m. Atliktame tyrime pažymėta, kad chlorofilas pagerino mažesnį kūno kvapą vyresnio amžiaus suaugusiesiems, gyvenantiems slaugos namuose.
Šiandien kai kuriuose dezodorantuose ir burnos skalavimo skysčiuose yra chlorofilo. Kai kurie žmonės taip pat vartoja chlorofilo tabletes, kad padėtų sumažinti kūno kvapus.
Žaizdų gijimo savybės
1940–1950 metais tyrėjai tyrė chlorofilą kaip žaizdų gydymo priemonę. Kai kurie iš šių tyrimų teigė, kad chlorofilas gali padėti išgydyti chirurgines žaizdas ir užkirsti kelią infekcijoms.
Visai neseniai, 2008 m. Apžvalgoje, buvo pasiūlyta, kad vaistas, kurio sudėtyje yra chlorofilino, skatina žaizdų gijimą ir mažina kvapus. Kai kurie gydytojai šiandien skiria šį vaistą.
Vėžio gydymas
Kai kuriuose bandymuose su gyvūnais chlorofilas galėjo gydyti vėžį:
2015 m. Apžvalgoje padaryta išvada, kad chlorofilinas gali padėti išvengti vėžio augimo ir sulėtinti jo augimą.
2005 m. Atliktas tyrimas nustatė, kad natūralus chlorofilas sumažino storosios žarnos vėžio riziką žiurkėms. Žiurkės valgė dietą, kurioje yra daug raudonos mėsos ir mažai žalių daržovių, nes tai susiję su padidėjusia storosios žarnos vėžio rizika. Tačiau autoriai nematė tokių pačių chlorofilino rezultatų.
2016 metais atliktame tyrime nustatyta, kad chlorofilinas padėjo sulėtinti pelių plaučių vėžio progresavimą. Tyrėjai pelėms skyrė chlorofilino mikroskopinėmis kapsulėmis, vadinamomis nanocapsules.
Privalumai, kuriems reikia daugiau tyrimų
Nors chlorofilas turi įvairią galimą naudą sveikatai, yra nedaug tinkamų mokslinių tyrimų, leidžiančių pagrįsti jų svarbą, ir visus juos reikia papildomai ištirti. Iki šiol dauguma tyrimų buvo maži ir riboti, o neįrodyta, kad daugelis galimų privalumų sveikatai gali būti naudingi žmonėms.
Kiti galimi sveikatos pranašumai, kuriems reikia daugiau tyrimų, yra chlorofilo poveikis:
- padidėjo energija
- hormonų pusiausvyra
- artrito ir fibromialgijos palengvinimas
- svorio metimas
Maistas, kuriame gausu chlorofilo
Daugumoje natūraliai žalių daržovių yra chlorofilo. Maisto produktai, kuriuose ypač daug chlorofilo, yra šie:
- špinatai
- žalumynai
- garstyčių žalumynai
- chlorella
- spirulina
- liucerna
- petražolių
- Brokoliai
- žalieji kopūstai
- šparagai
- šparaginės pupelės ir žirniai
- matcha žalioji arbata
Be chlorofilo, šios daržovės taip pat teikia daug sveikų vitaminų ir mineralų.
Chlorofilo papildų vartojimas
Chlorofilo papildai skiriasi stiprumu ir sudėtimi. Kai kurie papildai būna lašais, kuriuos žmogus gali įpilti į vandenį ar kitą gėrimą. Kiti būna kapsulės pavidalu.
Pakuotėse, kuriose yra chlorofilo papildų, paprastai pateikiamos jų vartojimo instrukcijos. Jei ne, prieš vartodami pasitarkite su gydytoju arba dietologu.
Dauguma skysto chlorofilo papildų rekomenduoja į gėrimą įpilti maždaug 1 arbatinį šaukštelį (5 mililitrus) papildymo. Jei skonis nemalonus, pabandykite pradėti nuo mažesnio kiekio ir palaipsniui didinkite dozę.
Chlorofilo kapsulėms atlikti tyrimai buvo naudojami nuo 100 iki 300 miligramų iki trijų kartų per dieną.
Chlorofilo papildai paprastai yra saugūs vartoti ir neturi jokio rimto šalutinio poveikio. Tačiau nėščios ar maitinančios krūtimi moterys, prieš vartodamos chlorofilo papildą, turėtų pasitarti su gydytoju.
Kai kuriems žmonėms gali atrodyti, kad chlorofilo papildai gali sutrikdyti skrandį ar sudirginti odą. Žmonės, kuriems pasireiškia varginantis šalutinis poveikis, turėtų nustoti vartoti papildą ir kreiptis į gydytoją.
Straipsnis parengtas pagal MedicalNewsToday šaltinius.
Mediciniškai peržiūrėta Dena Westphalen, Pharm.D. – Parašė Jennifer Berry, 2018 m. Liepos 4 d