STEVIJA (STEVIA) – CUKRAUS PAKAITALAS

STEVIJA (STEVIA) – CUKRAUS PAKAITALAS. Kam naudinga stevija?

Sveikesnis gyvenimo būdas pamažu užkariauja visą pasaulį. Jau ne vienerius metus ieškoma alternatyvų, kaip pakeisti taip plačiai apkalbamą cukrų. Stevija – vienas plačiausiai vartojamų cukraus pakaitalų, tad ką iš tiesų naudingo ji gali mums duoti?

 Kas yra stevija?

Stevija – astrinių šeimos augalas, kilęs iš Pietų ir Šiaurės Amerikų. Iš stevijos išgaunamas skystis yra apie 200 kartų saldesnis už įprastą cukrų. Stevijos saldiklis išgaunamas išdžiovintus stevijos lapus ekstrahuojant vandeniu ir išgryninant. Beveik 40-ies skirtingų procesų metu išgaunamas koncentruotas stevijos saldiklis, kurio gavybos procesui reikia 20 % mažiau gamtos išteklių, nei tam pačiam kiekiui cukraus pagaminti. Tiesa, stevijos saldumas – kitoks, nei cukraus, tad prie jo reikia priprasti.

Stevijos nauda

Stevija Pietų Amerikoje naudojama jau ne vieną tūkstantmetį. Panašiai, kaip pas mus ramunėlės, dilgėlės, kiaulpienės… Vietiniai jau seniai žinojo apie stevijos teigiamą poveikį virškinimo organų sistemai, kraujotakai, tačiau tai patvirtinantys moksliniai tyrimai dar gana „švieži“.  Kadangi stevija beveik neturi kalorijų, ji labai tinka sergantiems cukriniu diabetu bei turintiems nutukimą, nes padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

Stevijoje gausu antioksidantų ir kitų veikliųjų medžiagų, kurios mažina cholesterolio kiekį kraujyje (tiksliau sumažina „blogojo“ ir padidina „gerojo“ cholesterolio kiekį). Sumažėjus cholesterolio kiekiui kraujyje mažėja ir aterosklerozės rizika bei normalizuojamas kraujo spaudimas. Todėl stevija rekomenduojama visų širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.

Stevija prieš vėžį

Neseniai atlikti tyrimai parodė, jog stevija gali padėti sumažinti kepenų vėžio riziką nei iki 23%. Nors visos vėžio rūšys dar neištirtos, tačiau mokslininkai pastebėjo, jog stevija skatina vėžinių ląstelių apoptozę, t.y. užprogramuotą ląstelių žūtį, kai ląstelė pati save sunaikina. Šitaip stevia veikia krūties vėžio ląsteles, skrandžio ir plaučių auglius. Jau prieš gerą dešimtmetį pastebėta, jog stevija savo sudėtyje turi medžiagų saugančių nuo auglių susidarymo.

Nors Stevijos naudingosios savybės žinomos tūkstantmečius, tačiau moksliniai tyrimai, kuriuose tiriamas Stevijos poveikis įvairiems organizmo procesams dar tik prasidėjo. Viena tikrai aišku, Stevija gali būti puikus cukraus pakaitalas ir vien tuo padėti apsisaugoti nuo begalės ligų, kurioms prasidėti turi įtakos per didelis cukraus vartojimas.