Polifenoliai. Kas tai? Polifenolių nauda

Polifenoliai. Kuo jie naudingi ir kur jų gauti?

 Polifenoliai – tai labai stiprūs augaliniai antioksidantai. Nors mokslinių tyrimų dar nėra atlikta itin daug, tačiau jau pastebimas teigiamas polifenolių poveikis pačiomis įvairiausiomis ligomis sergantiems asmenims. Stipriausias antioksidacinis jų poveikis matomas kovojant su patogenais bei ultravioletine spinduliuote. Taigi, ko galime tikėtis iš stebuklingųjų polifenolių ir kur jų rasti?

 

Polifenolių gausu įvairiuose augaluose

Polifenoliai – tai ne viena medžiaga, o visa jų grupė: flavanoidai, liganai, stilbenai, fenolinė rūgštis, resveratrolis, kurkuminas, kaipsaicinoidai ir kt.. Taigi įvairiausių polifenolių skirtingomis proporcijomis  yra visame augaliniame maiste, be išimties. Todel labai svarbu vartoti kuo daugiau termiškai neapdorotų vaisių, daržovių bei kitų augalinių produktų. Kad būtų paprasčiau, paruošėme 10 maisto produktų klasių sąrašą, kuriuose polifenolių daugiausia:

  1. Pirmauja prieskoniai. Gvazdikėlis, džiovinta pipirmėtė ir žvaigždinis anyžius.
  2. Stebuklinga kakava. Kakavoje itin daug polifenolių. Kad jų gautume, galime pasidaryti gėrimą iš kakavos miltelių ir vandens. Be jokio cukraus. Skamba keistai? O Jūs pabandykite… Tik svarbu pirkti riebią aukštos kokybės kakavą 😊
  3. Uogos karalienės. Polifenolių viršūnėje karaliauja šilauogės, gervuogės, braškės, juodieji serbentai, avietės bei vyšnios.
  4. Paprasti, bet galingi vaisiai. Nenuvertinkite sodo slyvų ir naminių obuolių. Jie yra pagalba ne tik virškinimo sistemai, tačiau ir polifenolių šaltinis.
  5. Pupos ir pupelės – neteisėtai pamirštas ir nuvertintas super maistas. Nieko nuostabaus, kad jose gausu ir polifenolių 😊
  6. Mažas kietas riešutėlis. Tai dar vienas maistas, kuriame galima atrasti pačių įvairiausių medžiagų. Daugiausia polifenolių turi lazdyno riešutai, graikiniai riešutai ir migdolai.
  7. Netradicinės daržovės. Pačios polifenoliais turtingiausios daržovės – vienos rečiau vartojamų. Tai artišokai, cikorija, raudonieji svogūnai ir špinatai.
  8. Apie soją jau sklinda legendos. Visgi, jei surasite genetiškai nemodifikuotos sojos joje polifenolių yra gana nemažai.
  9. Arbatos pertraukėlė. Tiek žalia, tiek juodoji arbata turi gana daug polifenolių. O svarbiausia – ją paprasta vartoti net didesniais kiekiais.
  10. Raudonas vynas. Tik nereikia jo gerti buteliais 😊 Taurė raudonojo vyno prie valgio rekomenduojama ne vienoje šalyje. Matyt jei apie polifenolius žinojo jau seniai. Žinoma, svarbu išsirinkti tikrai kokybišką vyną 😊

 

Kuo naudingi polifenoliai?

Kadangi jie priskiriami stipriems antioksidantams, jie padeda stabdyti senėjimo procesus bei mažina oksidacinį stresą, stabdo ląstelių pažaidą ir gerina regeneraciją. Būtent todėl jie naudingi ne tik kaip prevencinė priemonė, tačiau jau ir sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, onkologinėmis ligomis, osteoporoze, autoimuninėmis ligomis, cukriniu diabetu… Na, galima vardyti ir vardyti. Daug paprasčiau pasakyti, kad polifenoliai naudingi kiekvienam: tiek norinčiam nesusirgti, tiek svajojančiam pasveikti.

 

Polifenoliai – tai stebuklas iš gamtos. Jų gana nemažai galima rasti net mūsų pamėgtuose produktuose. Na, o  jei galvojate, kad su maistu Jų gaunate nepakankamai, visada galima įsigyti aukštos kokybės maisto papildų. Visgi, jei Jūsų mityba pilnavertė – polifenolių Jums tikrai turėtų pakakti.