Vitaminas E, vitamino E nauda

Vitaminas E ir jo nauda

Vitaminas E yra pagrindinas stipriam imunitetui ir sveikai odai bei akims. Pastaraisiais metais vitamino E papildai išpopuliarėjo kaip antioksidantai. Tai medžiagos, saugančios ląsteles nuo pažeidimų. Tačiau vitamino E papildų vartojimo rizika ir nauda vis dar nėra aiški.

Kodėl žmonės vartoja vitaminą E?
Daugelis žmonių vartoja vitamino E papildus tikėdamiesi, kad vitamino antioksidacinės savybės padės išvengti ligų ar jas gydyti. Tačiau vitamino E tyrimai, skirti išvengti vėžio, širdies ligų, diabeto, kataraktos ir daugelio kitų ligų, nuvylė.

Kol kas vienintelis nustatytas vitamino E papildų privalumas  žmonėms yra turintiems faktinį trūkumą. Vitamino E trūkumas yra retas. Jie labiau tikėtini žmonėms, sergantiems tokiomis ligomis kaip virškinimo problemos ir cistinė fibrozė. Žmonės, besilaikantys labai mažai riebalų turinčių dietų, taip pat gali turėti mažai vitamino E.

Kiek vitamino E turėtumėte vartoti?
Į rekomenduojamą mitybos normą (RDA) įeina vitaminas E, kurį gaunate iš valgomo maisto ir vartojamų papildų.

Vitamino E RDA pateikiami miligramais (mg) ir yra išvardyti 1 lentelėje. Vienas mg vitamino E (alfa-tokoferolis) yra lygus 1 mg RRR-alfa-tokoferolio arba 2 mg viso rac-alfa-tokoferolio. Kadangi nėra pakankamai duomenų, kad būtų galima sukurti RDA kūdikiams, dirbtiniai intelektai buvo sukurti atsižvelgiant į sveikų žindomų kūdikių suvartoto vitamino E kiekį.

Rekomenduojami vitamino E (alfa-tokoferolio) maisto priedai (RDA) norma
AMŽIUS VYRAI MOTERIS NIEŠČIOS ŽINDANČIOS
0–6 mėnesių* 4 mg 4 mg    
7–12 mėnesių* 5 mg 5 mg    
1–3 metų 6 mg 6 mg    
4–8 metų 7 mg 7 mg    
9–13 metų 11 mg 11 mg    
14+ metų 15 mg 15 mg 15 mg 19 mg

*Adequate Intake (AI)

Vitamino E trūkumas
Vitamino E trūkumas yra retas atvejis, o akivaizdžių trūkumo simptomų nerasta sveikiems žmonėms, kurie mažai gauna vitamino E iš savo mitybos. Neišnešiotiems kūdikiams, turintiems labai mažą svorį (<1 500 gramų), gali trūkti vitamino E. Vitamino E papildai šiems kūdikiams gali sumažinti kai kurių komplikacijų riziką, pavyzdžiui, turinčių įtakos tinklainei, tačiau jie taip pat gali padidinti infekcijų riziką.

Kadangi virškinamajame trakte reikalingi riebalai, kad absorbuotų vitaminą E, žmonėms, turintiems riebalų ir malabsorbcijos sutrikimų, dažniau trūksta, nei žmonėms, neturintiems tokių sutrikimų. Trūkumo simptomai yra periferinė neuropatija, ataksija, skeleto miopatija, retinopatija ir imuninio atsako pažeidimas. Pavyzdžiui, žmonės, sergantys Krono liga, cistine fibroze ar nesugebantys išskirti tulžies iš kepenų į virškinamąjį traktą, dažnai praeina riebią išmatą arba turi lėtinį viduriavimą; todėl jiems kartais reikia vandenyje tirpių vitamino E formų, tokių kaip tokoferilo polietilenglikolio-1000 sukcinatas.

Kai kuriems žmonėms, sergantiems abetalipoproteinemija – retu paveldimu sutrikimu, dėl kurio blogai pasisavinami maisto riebalai, reikalingos milžiniškos papildomos vitamino E dozės (maždaug 100 mg / kg arba 5–10 g per parą). Vitamino E trūkumas, atsirandantis dėl abetalipoproteinemijos, sukelia tokias problemas kaip prastas nervinių impulsų perdavimas, raumenų silpnumas ir tinklainės degeneracija, sukelianti apakimą. Ataksija ir vitamino E trūkumas (AVED) yra dar vienas retas, paveldimas sutrikimas, kai kepenų alfa-tokoferolio pernešimo baltymas yra defektas arba jo nėra. Žmonėms, sergantiems AVED, yra toks didelis vitamino E trūkumas, kad jie išsivysto nervų pažeidimus ir praranda galimybę vaikščioti, nebent vartoja dideles papildomo vitamino E dozes.

Vitaminas E ir sveikata
Buvo pareikšta daugybė teiginių apie vitamino E potencialą skatinti sveikatą ir užkirsti kelią bei gydyti ligas. Mechanizmai, kuriais vitaminas E gali suteikti šią apsaugą, yra jo kaip antioksidanto funkcija ir vaidmuo priešuždegiminiuose procesuose, trombocitų agregacijos slopinimas ir imuninės sistemos stiprinimas.

Pagrindinis barjeras apibūdinant vitamino E vaidmenį sveikatos srityje yra patvirtintų vitamino E suvartojimo ir būsenos biomarkerių trūkumas, kuris padėtų susieti suvartojimą su pagrįstais klinikinių rezultatų prognozuotojais.

Vėžys
Antioksidacinės maistinės medžiagos, tokios kaip vitaminas E, apsaugo ląstelių sudedamąsias dalis nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, kuris, jei netikrinamas, gali prisidėti prie vėžio vystymosi. Vitaminas E taip pat gali blokuoti kancerogeninių nitrozaminų, susidarančių skrandyje iš maisto produktuose esančių nitritų, susidarymą ir apsaugoti nuo vėžio stiprinant imuninę funkciją. Deja, bandymai su žmonėmis ir apklausos, kurių metu buvo bandoma susieti vitamino E vartojimą su dažniu vėžiu, parodė, kad vitaminas E daugeliu atvejų nėra naudingas.

Tiek HOPE-TOO tyrimas, tiek moterų sveikatos tyrimas įvertino, ar vitamino E papildai gali apsaugoti žmones nuo vėžio. „HOPE-TOO“, 7 metus stebėjusi vyrus ir moteris, vyresnius nei 55 metų, sergančius širdies liga ar diabetu, nenustatė reikšmingų naujų vėžio ar mirčių nuo vėžio skaičiaus skirtumų tarp asmenų, atsitiktinai paskirtų vartoti 400 TV per dieną natūralaus vitamino E (268 mg) arba placebą. Moterų sveikatos tyrime, kurio metu sveikos moterys, vyresnės kaip 45 metų, kas antrą dieną gaudavo arba 600 TV natūralaus vitamino E (402 mg), arba placebą 10 metų, papildas nesumažino bet kokios formos vėžio rizikos.

Keli tyrimai ištyrė, ar vitamino E vartojimas ir (arba) papildomas vitamino E poveikis prostatos vėžio išsivystymo rizikai. Perspektyviniame kohortos tyrime, kuriame dalyvavo> 29 000 vyrų, nenustatyta jokio ryšio tarp maisto ar papildomo vitamino E suvartojimo ir prostatos vėžio rizikos. Tačiau tarp dabartinių rūkalių ir vyrų, kurie metė rūką, vitamino E suvartojimas, viršijantis 400 TV per parą (forma nenurodyta), buvo susijęs su statistiškai reikšmingu progresavusio prostatos vėžio rizikos sumažėjimu 71 proc. Klinikiniame tyrime, kuriame dalyvavo 29 133 rūkantys vyrai, vyrams, atsitiktinai paskirtiems kasdien vartoti 111 TV sintetinio vitamino E (50 mg, kaip dl-alfa-tokoferilacetatas) 5–8 metus, prostatos vėžio buvo 32% mažiau, palyginti su tiriamaisiais. nevartojo papildų. Iš dalies remiantis daug žadančiais šio tyrimo rezultatais, 2001 m. Prasidėjo didelis atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas, vadinamas „SELECT“ tyrimu, siekiant nustatyti, ar 7–12 metų kasdienis papildymas 400 TV sintetinio vitamino E (180 mg, kaip dl-alfa) tokoferilacetatas) su selenu arba be jo (200 mcg, kaip L-selenometioninas) sumažino naujų prostatos vėžio atvejų 35 533 sveikiems 50 metų ir vyresniems vyrams. Tyrimas buvo nutrauktas 2008 m. Spalio mėn., Kai atlikus analizę nustatyta, kad papildai, vartojami atskirai arba kartu apie 5,5 metų, neapsaugojo nuo prostatos vėžio. Šio tyrimo papildomų 1,5 metų stebėjimo (kurio metu tiriamieji nebegavo vitamino E ar seleno) rezultatai parodė, kad vyrams, kurie vartojo vitaminą E, padidėjo prostatos vėžio rizika 17 proc. vartojant placebus, statistiškai reikšmingas skirtumas. Prostatos vėžio išsivystymo rizika taip pat šiek tiek padidėjo asmenims, vartojantiems tik vitaminą E, taip pat seleną ar seleną, tačiau skirtumai nebuvo statistiškai reikšmingi. Tarp grupių nenustatyta skirtumų tarp plaučių ar kolorektalinių ar visų vėžio atvejų. Tyrimo darbuotojai tęs dalyvių sveikatos stebėseną dar iki 5 metų. Nacionalinio vėžio instituto svetainėje pateikiama papildoma informacija apie SELECT triakslę nuorodą.

Vienas Ajovos moterų tyrimas pateikia įrodymų, kad didesnis vitamino E suvartojimas iš maisto produktų ir papildų gali sumažinti storosios žarnos vėžio riziką, ypač moterims, jaunesnėms nei 65 metų [34]. Didžiausia suvartoto kvintilio (> 35,7 TV / diena, forma nenurodyta) bendra santykinė rizika, palyginti su mažiausia kvintile (<5,7 TV / diena, forma nenurodyta), buvo 0,32. Tačiau perspektyvūs kohortos tyrimai, kuriuose dalyvavo 87 998 moterys slaugytojų sveikatos tyrime ir 47 344 vyrai sveikatos priežiūros specialistų tolesniame tyrime, šių rezultatų nepakartojo. Nors kai kurie tyrimai sieja didesnį vitamino E suvartojimą su sumažėjusiu krūties vėžio dažniu, ištyrus dietinių veiksnių, įskaitant vitaminą E, poveikį> 18 000 moterų pomenopauzinio laikotarpio krūties vėžiui dažnis nerado jokios naudos iš vitamino.

Amerikos vėžio draugija atliko epidemiologinį tyrimą, kuriame ištyrė vitamino C ir vitamino E papildų vartojimo ir šlapimo pūslės vėžio mirtingumo ryšį. Iš beveik milijono suaugusiųjų, stebimų 1982–1998 m., Suaugusiems, kurie papildomą vitaminą E vartojo 10 metų ar ilgiau, sumažėjo mirties nuo šlapimo pūslės vėžio rizika; vitamino C papildai nesuteikė jokios apsaugos.

Iki šiol įrodymų nepakanka, kad būtų galima vartoti vitaminą E siekiant išvengti vėžio. Iš tikrųjų kasdien vartojant dideles vitamino E papildų dozes (400 TV sintetinio vitamino E [180 mg]), gali padidėti prostatos vėžio rizika.