Ciberžolės (kurkumino) nauda sergant vėžiu

Ciberžolė ir joje esantis kurkuminas. Kuo jie naudingi?

 Ciberžolės nesumaišysi su niekuo. Ji patiekalui suteikia rytietišką prieskonį ir skanią geltoną spalvą. Rytų kraštuose ciberžolė, kuri įeina į kario sudėtį, yra viena spopuliariausių prieskonių, o mūsuose ji tik pradeda populiarėti. Tad kokio poveikio tikėtis, jei įtrauksime ją į savo maisto racioną?

Apie ciberžolę

Ciberžolės milteliai – tai sumalta augalo, augančio daugiausia Indijoje šaknis. Geltoną spalvą jiems suteikia pagrindinė veiklioji ir dažančioji ciberžolės sudėtinė dalis – kurkuminas. Būtent kurkuminas ir pasižymi visomis gydančiomis savybėmis, kurios priskiriamos ciberžolei.

Kuo naudinga ciberžolė ir kurkuminas?

Uždegiminiai procesai. Ciberžolė efektyviai padeda kovoti su uždegiminiais procesais visame kūne, nes turi itin daug priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių. Kai kuriose šalyse ji net vadinama natūraliu antibiotiku. Mokslininkai ištyrė, jog, esant uždegiminiam procesui, atitinkamais kiekiais vartojamas kurkuminas gali veikti taip pat ir net veiksmingiau, nei ibuprofenas ar aspirinas. Kurkuminas gali padėti kovoti su lėtiniais uždegiminiais procesais: osteoartritu, pankreatitu, reumatoidiniu artritu ir kt. Nors tyrimų trūksta, tačiau keletas studijų teigiamą kurkumino poveikį pastebėjo ir gydant odos ligas (egzemą, psoriazę, aknę) bei kovojant su fotosenėjimo efektu.

Širdies ir kraujagslių ligos. Neseniai atlikti moksliniai tyrimai nustatė, jog kurkuminas padeda išlaikyti sveiką kraujagyslių vidinę sienelė. Būtent vidinės sienelės u-degiminiai procesai dažniausiai lemia įvairių širdies ligų (infarkto, nepakankamumo) atsiradimą, o taip pat skatina trombų susidarymą. Atsirado mokslinių tyrimų, kurie kurkumino vartojimą lygino su statinų (vaistų, mažinančių cholesterolio kiekį) efektyvumu ir vienareikšmiškai nustetė, jog kurkuminas yra ne ką mažiau efektyvus reguliuojant trigliceridų ir cholesterolio kiekį kraujyje.

Vėžys. Kol kas mokslininkai tyrinėja vėžiu sergančias peles ir kurkumino poveikį. Iki šiol nustatyta, jog kurkuminas gali ne tik padėti sveikti, tačiau ir visai užkirsti kelią vėžio atsiradimui. Mokslininkai nustatė, jog kurkuminas skatina vėžinių ląstelių žūtį, stabdo jų nekontroliuojamą augimą bei mažina metastazavimą. Tai pastebėta tiriant pelių krūties, skrandžio, kasos, prostatos, žarnyno vėžį. Moksliniai tyrimai su vėžiu sergančiais žmonėmis ir ciberžolės poveikiu kol kas nėra publikuojami.

Cukrinis diabetas. Nors tyrimai kol kas atlikti tik su laboratorinėmis pelėmis, tačiau kurkuminas yra daug žadantis atradimas visiems, sergantiems cukriniu diabetu. Reguliariai vartojant kurkuminą, pastebimas sumažėjęs gliukozės kiekis kraujyje bei rezistentiškumas insulinui.

Alzhaimerio sindromas ir depresija. Alzhaimerio sindromas siejamas su labai svarbaus baltymo (smegenų neurotrofinio faktoriaus) sumažėjimu ir nauronų funkcijos prastėjimu. Ciberžolė padeda smegenims gaminti neurotrofinį faktorių, todėl jos ilgiau geba išlikti aktyvios, o žmogus gali išsaugoti puikią atmintį ir kognityvines funkcijas. Jau minėtas baltymas svarbus ir depresijos formavimesi. Kadangi jurkumis padeda padidinti jo kiekį, kelios mokslinės studijos patvirtino, jog jis veikia taip pat puikiai, kaip ir prozakas, kai reikia efektyviai gydyti depresiją.

Laisvieji radikalai ir senėjimas. Laisvieji radikalai ir kiti žalingi aplinkos patogenai mūsų veide ir kūne palieka pėdsakus, kuriuos mes priskiriame amžiui ar lėtinėms ligoms. Tačiau kurkuminas padeda neutralizuoti šių patogenų poveikį ir kuo ilgiau išlikti žvaliems bei jaunatviškiems tiek kūnu, tiek siela.

Kaip vartoti ciberžolę

Tam, kad gutume teigiamą efektą kurio tikimės, deja, neužteks retkarčiais pagardinti maisto kariu ar ciberžole. Ciberžolė mūsų žarnyne absorbuojama gana prastai, todėl jos reikia vartoti gana dideliais kiekiais (dažniausiai papildų pagalba) ir būtinai kartu su juodaisiais pipirais. Juoduosiuose pipiruose esantis piperinas reikšmingai pagerina kurkumino absorbciją į kraują. Moksliniuose tyrimuose vartojamos ciberžolės dozės siekia 500 – 2000 mg per dieną. Kadangi kurkuminas ciberžolėje sudaro tik apie 3 %, norint teigismo efekto, ciberžolės suvartoti gali reikėti net kelis gramus. Ir dar su juodaisiais pipirais. Būtent dėl to jau kuris laikas vaistinėse galima įsigyti koncentruoto kurkumino maisto papildų kartu su juodaisiais pipirais.

Ciberžolė ir joje esantis kurkuminas vis dar nėra iki galo ištirtas su žmonėmis. Tačiau studijos su gyvūnais ir ilgametė Indijos bei kitų rytų kultūrų ciberžolės vartojimo patirtis rodo, jog ciberžolė gali būti puiki pagalbininkė siekiant ilgo, sveiko ir laimingo gyvenimo.